Banja Luka, 4. septembar 2012. — U periodu od 1. januara do 30. juna 2012. godine, Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije (ALAC) Transparency International BiH, primio je 112 građanskih prijava na rad državnih organa u Bosni i Hercegovini, što je za 35 % više u odnosu na prošlu godinu. Najveći broj prijavljenih slučajeva u ovom periodu se odnosi na sektor državne uprave (12 %), zatim pravosuđe i imovinsko-pravne odnose (10,7%), obrazovanje i pristup informacijama (9%), te sukob interesa i građevinarstvo/urbanizam (8%).
Kao i u prethodne dvije godine, najviše prijava u svim oblastima odnosilo se na nepravilnosti i zloupotrebe pri zapošljavanju, gdje je uočljiva pristrasnost pri izboru kandidata na različite pozicije. Najveći broj prijava, čak deset, se odnosi na neregularno sprovedene konkurse za prijem državnih službenika na svim nivoima vlasti, ali i prijem zaposlenih u javna preduzeća i javne ustanove. Takođe, zaprimljene su i tri prijave vezane za neregularno sproveden postupak imenovanja na različite funkcije. S druge strane, prisutni su slučajevi u kojima se uslovi konkursa prilagođavaju unaprijed odabranim kandidatima
Uočeno je da državni organi ne obavještavaju lica koja nisu prošla javni konkurs, na način da im ne daju pouku o pravnom lijeku i rok u okviru kojeg je moguće ostvariti pravnu zaštitu njihovih prava, čime je nemoguće saznati po kojim kriterijima je lice primljeno u državnu službu, te da li je isto zadovoljilo uslove konkursa. U jednom od ovakvih slučajeva, TI BIH je, tek nakon mjesec dana traženja informacija, dobio odgovor od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da se vrednovanje odgovora kandidata pri sprovođenju intervjua vrši u skladu sa Poslovnikom o radu komisije, koji pri tom nigdje nije dostupan, a da „data ocjena pojedinačno svakog člana komisije predstavlja tajnu“, što svakako ostavlja prostor za proizvoljno ocjenjivanje.
TI BiH je nastavio i sa ukazivanjem na slučajeve sukoba interesa na različitim nivoima vlasti. Pored praćenja 7 slučajeva koje je TI BiH pokrenuo tokom 2011., u prvoj polovini 2012. podnesene su 2 nove prijave za sukob interesa koje su prosljeđene na postupanje CIK BiH. Međutim, nakon podnošenja prijava, veoma je teško doći do informacija o poduzetim radnjama pri utvrđivanju sukoba interesa. Zbog toga je TI BiH podnio žalbu, zbog nedozvljavanja uvida i izuzimanja ifnormacijau slučaju utvrđivnja sukoba interesa Nermina Nikšića, za kojeg je upravo TI BiH podnio prijavu CiK BiH iz razloga što je kao premijer FBiH potpisao odluku o imenovanju svog brata za v.d. izvršnog direktora za upravljanje i održavanje u Javnom preduzeću “Autoceste Federacije BiH“.
U Republici Srpskoj, postupajući po tužbi Transparency International BiH, Vrhovi sud RS utvrdio je postojanje sukoba interesa u slučaju odbornika Skupštine opštine Zvornik i naložio Republičkoj komisiji za utvrđivanje sukoba interesa u institucijama vlasti RS da u ponovljenom postupku utvrdi sukob interesa i izrekne pripadajuće sankcije. Sankcije i dalje nisu sprovedene prema izabranom zvaničniku.
Iako je primijetan rast broja prijava građana, institucije zahtjeve grrađana i dalje vidno ignorišu, zbog čega se građani i obraćaju TI BiH-u za pomoć u postupanju prema javnim institucijama. Sve veći broj pristiglih prijava ukazuje i na veću spremnost građana da se bore za svoja prava i suprotstave korupciji, što je jedan od glavnih preduslova za uspostavljanje odgovornosti vlasti prema građanima, teTI BiH i dalje poziva sve koji su bili svjedoci ili žrtve korupcije da prijave sve nepravilnosti institucijama ili putem besplatne linije 0800 55555.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.