Optužbe za pronevjere često potresaju političke predstavnike. Korupcija cvjeta u centralnoj i jugoistočnoj Evropi od post-komunističkoj razdoblja a pravni sistem je još uvijek slab.
Zakon dopušta svakom građaninu ove države da ima imovinu u vrijednosti 460.000 eura, a tužilac će biti u mogućnosti da izda naređenje o pokretanju postupka za razotkrivanje pristiglih prihoda, te isto tako će imati pravo da konfiskuje spornu istu imovinu.
Parlament je usvojio zakon na osnovu glasova, 112 glasova za promijenu ustava neophodnih za prilagodbu zakonu, i potvrđenih 116 glasova.
“Spomenuti zakon bi trebalo da rasvijetli mnoge slučajeve od prije 10 godina”, izjavio je Robert Fico, premijer vlade Slovačke.
Premijer Fico, vođa ljevičarske stranke, vodi istraživanje od početka juna prošle godine o ovim i sličnim pitanjima. “Priznajem da je ovo jedan od najkontraverznijih zakona usvojen od strane parlamenta…siguran sam da ne postoji sličan zakon nigdje u Evropi”, izjavio je premijer Rico novinarima.
Premijerova vladajuća koalicija je obilježena i sa nekoliko skandala vezanih za korupciju, kao što su pregovori o prodaji akcija i emisija vezanih za preduzeća iz sektora enrgetske industrije u kojima je i sam ministar bio umiješan.
Slovačka se prema Indeksu percepcije korupcije nalazi na 56. mjestu, s tim da je pala za tri mjestu, jer je za 2008. god. bila na 52. mjestu prema indeksu.
Daniel Lipsic, predsjednik opozicione partije, podržao je zakon, ali se kritički osvrnuo te dodao kako bi trebalo još detaljnije raspravljati o zakonu, kako bi zakon bio snažniji.
“Nažalost, svi će političari mudro i vješto iskoristiti zakon na način da se koriste pokloni, krediti, zajmovi te razne vrste prodaje fiktivnih akcija i sl.
Reuters
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.