Borba protiv korupcije je osnova da bi se stvorili uslovi za iskorjenjivanje siromaštva, izjava Transparency International-a

27 Septembra 2006

“Pomoc zemljama u borbi protiv korupcije, treba i dalje da bude centralni stub globalnog nastojanja ka suzbijanju siromaštva a Svjetska Banka treba da bude ohrabrena da radi sa partnerima u ovoj oblasti”, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuca, Odbora direktora Transparency International-a.

„Mi smo pripremili sveobuhvatan set komentara za novu strategiju Svjetske Banke i rado cemo intenzivirati konsultacije sa Bankom kroz sledece korake na implementaciji operativnog programa koji ocekujemo da ce odobriti Komitet za razvoj.”

U pisanim komentarima za Svjetsku banku, NGO koje se bave borbom protiv korupcije stavili su naglasak na potrebu konsultacija Svjetske banke sa svim partnerima i u svim fazama stvaranja, provodenja i evaluacije programa.

Takode je istaknuta potreba za izgradnjom institucija koje bi osigurale vecu trasparentnost, javnu odgovornost i primjenu zakona.

Kampanja TI koja je provodena u ranim 90-tim a s ciljem da osigura da Svjetska banka prihvati borbu protiv korupcije kao svoj prioritet konacno je urodila plodom 1997. na godišnjem sastanku Komiteta za razoj u Hong-Kongu. Od tada pod vodstvom tadašnjeg predsjednika James Wolfensohn i sadašnjeg Paul Wolfowitz, Banka provodi reformske programe i vrši važna istraživanja u ovom podrucju.

TI podržava napore Svjetske banke, prepoznajuci velike razmjere korupcije i ogromne posljedice koje ona ima na razvoj.

“Bez snažne antikorupcijske strategije u narednom periodu, koja ukljucuje bilateralne i multilateralne donatore, milenijumski razvojni cilj da se do 2015. prepolovi broj siromašnih nece se moci postici " izjavila je Predsjedavajuca TI.

"Borba protiv korupcije nije cilj sam po sebi, vec je to put ka obezbjedivanju zdravstvene i socijalne zaštite, obrazovanja za najsiromašnije i jacanje izgleda za ekonomski rast.

Anti korupcijski programi trebaju biti u potpunosti integrisani u razvojne strategije. Oni treba da ukljuce izgradnju partnerskih odnosa izmedu civilnog društva, privatnog sektora, parlamenata i Vlada, te bi na taj nacin Svetska banka imala važnu kataliticku ulogu u ovom kontekstu", dodala je Huguette Labelle.
TI je takode istakao da uzrok korupcije nije samo zloupotreba javnog položaja od strane javnih službenika za njihovo bogacanje, vec i sklonost firmi da koriste podmicivanje kako bi osigurali nelojalnu tržišnu prednost .

"Razmatrajuci novu razvojnu strategiju, treba ponovo istaci važnost procesuiranja domacih kompanija, od strane razvijenih zemalja koje vrše podmicivanje službenika u inostranstvu", izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuca, Odbora direktora Transparency International-a.

Prema podacima Svjetske banke, godišnje se za podmicivanje potroši oko trillion dolara, dok interne istrage pokazuju da porast korupcije muci i veliki broj zemalja koje su ukljucene u projekte Banke.

Procjene rizika od korupcije koje vrši Svjetska banka i drugi donatori treba da doprinesu spoznajama o politickim i kulturnim specificnostima korupcije. Ove informacije su neophodne kako bi se unaprijedile mjere za smanjenje rizika.

Banka treba da stimuliše zahtjeve za dobrom upravom i da ohrabri vlade da objavljuju informacije o budžetima, javnim nabavkama, koncesijama, prijedlozima zakona i sudskim odlukama. Takode je neophodno da se omoguci ucešce civilnog društva u nadgledanju rada i davanju sugestija i komentara. Predložena strategija prepoznaje važnost ukljucivanja civilnog društva ali nisu do kraja razradeni nacini za postizanje tog cilja.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.