Projekat „Unapređenja društvenog integriteta” koji TI BiH implementira ima za cilj da na osnovu istraživanja i analitičkih studija, kao i najboljih praksi razvijenih zemalja, identifikuje potrebne korekcije zakonskog okvira, poboljšanja u organizaciji, funkcionisanju i međusobnoj saradnji institucija na planu borbe protiv korupcije, kroz program radionica društvenog integriteta. Radionica je prvo okupljanje predstavnika svih institucija koje bi trebalo da predvode borbu protiv korupcije, na analizi postojećih zakonskih i intelektualnih rješenja. BiH zakonski okvir je detaljno analiziran i upoređen sa Konvencijom za borbu protiv korupcije UN i drugim relevantnim međunarodnim standardima, te je utvrđeno da iako su neki segmenti kvalitetno riješeni zakonskim prijedlozima, institucije ih još uvijek nedovoljno stručno provode, a mehanizmi nezavisnog nadzora su nedovoljni. Samim tim, BiH nije u stanju da kvalitetno provodi obaveze koje je preuzela ratifikacijom Konvencije UN.
U ime FOD BiH, Mervan Miraščija je izrazio “spremnost Fonda da pomogne sve aktivnosti državnih organa na izradi sveobuhvatnih, sistemskih i efikasnih planova sa konkretnim mjerama i aktivnostima za smanjivanje korupcije u BiH” i naglasio činjenicu “da su do sada donesene 3 strategije o borbi protiv korupcije u BiH, koje nisu sadržavale konkretne planove akcije primjenjive u cijeloj BiH, koje nisu koordinirane od strane odgovornog javnog tijela, i bez jasno definisanih linija odgovornosti, realistično postavljenih rokova implementacije i mehanizama za monitoring potpuno odvojenih od mehanizama za implementaciju”.
U svom izlaganju, portparol TI BiH Srđan Blagovčanin je naglasio da “nakon ohrabrujuće najave odlučne borbe protiv korupcije novoizabranih vlasti, jasno istaknute i u ekspozeu prilikom preuzimanja dužnosti predsjedavajućeg Vijeća ministara prihvaćenom u Parlamentarnoj skupštini BiH, vlasti u BiH još uvijek nisu preduzele konkretne korake u cilju ispunjenja međunarodnih obaveza preuzetih ratifikacijom značajnih međunarodnih dokumenata i predviđenih strategijom za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Neophodno je hitno intenziviranje sistemskih anti-korupcionih aktivnosti u BiH”.
S tim ciljem, TI BiH je pozivao Nikolu Špirića, predsjedavajućeg Savjeta ministara i Beriza Belkića, predsjedavajućeg Parlamentarne skupštine da zajednički iniciraju održavanje sastanka predstavnika svih parlamentarnih partija o problemu korupcije u zemlji i prioritetnim aktivnostima na njenom sprečavanju. Ovakav sastanak bi pokazao u kojoj su mjeri političke partije svjesne problema i da li su spremne odlučno raditi na njegovom što hitnijem rješavanju kroz parnerski odnos sa građanima i civilnim društvom. Inicijalno okupljanje predstavnika parlamentarnih partija značilo bi najavu snažne anti-korupcione kampanje koja bi trebala da se odvija kontinuirano i u koju bi bile uključene sve državne institucije i civilno društvo, a koja bi bila komplementarna sa drugim reformskim procesima u zemlji. Sastanak bi trebao rezultirati zajedničkom izjavom političkih partija o njihovoj spremnosti da na svim nivoima vlasti preduzmu i podrže konkretne mjere. Prijedlog nacrta takve deklaracije izradio je TI BiH i predočio Špiriću i Belkiću.
Odlučna implementacija seta anti-korupcionih mjera bila bi snažna poruka međunarodnoj zajednici i Evropskoj Uniji, da su političke snage u BiH spremne da preuzmu vodstvo i u najtežim reformskim izazovima, stavovi su većine učesnicika rasprave u Sarajevu.
Na radionici su predstavljeni sledeći radovi:
Dokumenti
Znacaj prevencije korupcije i potrebe za unapredenje zakonskog okvira
Zakon o sukobu interesa
Oduzimanje imovine kao temelj borbe protiv organizovanog kriminala
Preporuke za unapredenje zakonskog okvira i funkcionisanja institucija
Uporedna analiza BiH zakonskog okvira sa UNCAC
Unapredenje zakonskog okvira za slobodan pristup infomacijama
Oduzimanje ilegalno stecene imovine
NIS Advanced Conept
Finansiranje politickih partija i izbornih kampanja
Analiza potreba i neophodnih uvjeta za uspostavom posebnog tijela posvecenog borbi protiv korupcije u BiH
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.