Bosna i Hercegovina je ponovo doživjela veliki pad na ljestvici Indeksa percepcije korupcije (Corruption perceptions index – CPI) i sada se, sa ocjenom 3.0, nalazi na čak 99. do 105. mjestu, od 180 zemalja uključenih u istraživanje, objavljeno je na prezantaciji CPI-a za Bosnu i Hercegovinu održanoj 17. novembra u hotelu Holiday Inn u Sarajevu.
Ovogodišnji CPI, najreprezentativnije svjetsko istraživanje o korupciji koje sprovodi Transparency International, obuhvatio je Bosnu i Hercegovinu po sedmi put, a BiH prema indeksu već drugu godinu za redom najkorumpiranija zemlja regiona, a ove godine je dosegla najgoru poziciju do sada. Podsjećanja radi, BiH se 2008. nalazila na 92. mjestu, sa indeksom 3.2.
Indeks rangira države od one sa najmanjim stepenom korupcije do zemalja u kojima je korupcija najprisutnija, na osnovu ocjene za svaku pojedinačno (kreću se u rasponu od 10 – bez korupcije, do 1 – apsolutno korumpirana zemlja), a na osnovu relevantnih istraživanja od kojih se Indeks sastoji.
Bosna i Hercegovina sa Dominikanskom Republikom, Jamajkom, Madagaskarom, Senegalom, Tongom i Zambijom dijeli 99. do 105. mjesto, i nalazi se ispod svih zemalja bivše Jugoslavije, od kojih Slovenija sa 27. mjestom zauzima najbolju poziciju, a za njom su Hrvatska na 66. mjestu sa indeksom 4.1, zatim Crna Gora na 69. mjestu sa indeksom 3.9, pa Makedonija na 71. mjestu i indeksom 3.8 i Srbija na 83. mjestu sa indeksom 3.5. Bosna i Hercegovina je sudeći po Indeksu ne samo najkorumpiranija zemlja regiona, već se ponovo nalazi na samom dnu ljestvice u poređenju sa drugim evropskim zemljama, pa je tako od svih evropskih zemalja jedino Rusija ispod BiH po nivou korupcije. Primijetan je trend napretka u većini zemalja jugoistočne Evrope, osim u BiH, koja već godinama stagnira na samom začelju liste evropskih zemalja. Ovo je potvrđeno i u posljednjem Izvještaju o napretku Evropske komisije u kome se takođe navodi da BiH nije doživjela značajan napredak na polju borbe protiv korupcije.
„BiH ulazi u period opasne neizvjesnosti, a korupcija se nameće kao dominantan problem koji ugrožava provođenje ukupnih reformi u zemlji“, istakao je na prezentaciji Indeksa predsjedavajući Odbora direktora Transparency International BiH Emir Đikić. „Neophodno je u što kraćem roku usvojiti neophodne antikorupcione zakone i započeti sa njihovom implementacijom, kako bi BiH makar u tom dijelu uhvatila priključak za ostalim zemljama regiona. Takođe je neophodno obezbijediti provođenje zakona i procesuiranje korupcije, imajući u vidu da je situacija posebno u tom segmentu apsolutno nezadovoljavajuća“, zaključio je Đikić.
Dokumenti
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.