BH rukovodstvo optuženo za nedostatak politicke volje za borbu protiv korupcije

23 Augusta 2006

BBC Monitoring Service, 27 februar 2006
Uspostavljanje vladavine prava, funkcionalne i samoodržive državne strukture, s punim ovlaštenjima prenesenim od medunarodne zajednice, predstavljaju kljucne izazove koji se i dalje nalaze pred BiH, navodi se u u godišnjem izvještaju Transparency Interantionala (TI) BiH. Komentarišuci suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala u izvještaju iz prošle godine se navodi neznatan progres, a otuda i nedostatak politickih volje za sistematskim iskorijenjivanjem negativnih socijalnih faktora.

Osnovni razlog je umješanost BH politicke elite u ilegalne aktivnosti.

Kao znacajan pozitivan pomak u 2005.g. treba istaci potpisivanje Konvencije Ujedinjenih Nacija protiv korupcije. Inicijativa za potpisivanje konvencije potekla je još u novembru 2004. od strane Transparency International Bosne i Hercegovine, i bilo je potrebno skoro godinu dana napornog rada na lobiranju predstavnika vlasti o znacaju i potrebi njenog potpisivanja.

U pozitivnom smislu treba istaci rad Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine, a narocito posebnog Odjela za organizovani kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, na procesuiranju znacajnog broja slucajeva u koje su umiješani bivši i sadašnji zvanicnici.
Globalni barometer korupcije predstavlja istraživanje kojim u 2005.g. Bosna i Hercegovina djeli 88-96. mjesto na listi zemalja. Poredenja radi, BiH je u 2003.g. zauzimala 70. poziciju.
Prema Globalnom barometru korupcije, koji je u 2005.g. obuhvatio BiH, više od 70 % ispitanika smatra da su politicke partije najkorumpiranije institucije. Više od 40 % ispitanika je izjavilo da ocekuje povecanje stepena korupcije u narednom periodu, dok više od 50 % ispitanika smatra da postojeci oblici korupcije posebno nepovoljno uticu na poslovno okruženje.

Tokom 2005.g., TI BiH je uspješno implementirao 4 velika projekta i nekoliko manjih, uz donatorsku podršku Vlade Finske, Kanade i Njemacke, Evropske Unije i Fonda Otvoreno društvo, radeci zajedno sa gradanima i institucijama i doprinoseci jacanju izgradnje institucionalnih kapaciteta.

Sudeci prema istraživanjima TI BiH, korupcija, kao fenomen, najaizraženija je na na lokalnom (opštinskom i kantonalnom nivou). Vecina djela korupcije u BiH se ne bi desila bez direktnog ucešca ili podrške visokih javnih zvanicnika, stoji u izvještaju Dosadašnji proces privatizacije u BiH obilježile su prodaje javnih preduzeca i banaka za 1 euro bez prethodne procjene, ili mimo pravosnažnih presuda kojima se taj postupak poništava, cak uz prijetnju smrcu visokopozicioniranih zvanicnika, reketiranja i iznude. Odlaganje privatizacije, tzv. strateških preduzeca nanosi ogromne štete državi. Javna državna preduzeca u vecini slucajeva imaju monopol, ali i pored te cinjenice, bilježe višemilijunske gubitke. Posljedice takvog stanja snose iskljucivo gradani. Ovogodišnji izvještaj o korupciji daje prioritet reformi javne uprave, koja koristi cak 70% državnog budžeta. Svakako se ne mogu izostaviti oblasti zdravsta i obrazovanja, obzirom na razdorne posljedice koje korupcija uzrokuje u ovim oblastima, te daje nekoliko preporuka koje mogu biti korisne za BiH.

Tokom svoga rada, TI BiH se suocio sa velikim brojem problema, ukljucujuci anonimne prijetnje i oznacavanja od strane pojedinih državnih zvanicnika da ova organizacija radi protiv interesa države i šteti ugledu zemlje.

Izvor: web-stranica novinske agencije ONASA
Copyright 2006 British Broadcasting Corporation
All Rights Reserved

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.