Na sastanku predstavnika EU održanom u Lisabonu u decembru 2009. godine, eksplicitno se navodi potreba za uspostavljanje ureda javnog tužioca.
“Lisabonski ugovor nudi zlatnu šansu EU da ojača antikorupcijsko zakonodavstvo. Uvjereni smo da će ukupan broj slučajeva korupcije rasti, ako EU Ured za borbu protiv organizovanog kriminala (OLAF) ne podigne nivo istraga i ne oformi Evropski ured javnog tužioca” izjavila je Jana Mittermaier, TI predstavnik pri Evropskoj Uniji.
Trenutni prekogranični kriminal i korupcija se ne istražuju dovoljno. Domaći istražni organi ne mogu u dovoljnoj mjeri uticati na riješavanje ovih problema, pa samim tim i šanse za presude su limitirajuće. Formiranjem spomenutog ureda i koordiniranim radom sa domaćim institucijama, postoji velika šansa da se mnogi procesi ubrzaju.
Ako dugoročno gledamo na ovaj problem, osnivanje Evropskog ureda javnog tužioca bi trebalo predvidjeti sveukupan mandate koji ne bi uključivao samo kriminal koji direktno utiče na finansijske interese EU, već i ozbiljne oblike prekograničnog kriminala, kao što je prekogranična korupcija i drugi oblici kriminala.
Evropski ured javnog tužioca će na kraju pomoći povratiti povjerenje u EU institucije i njene kapacitete kako bi što efikasnije riješili problem sa transnacionalnom korupcijom. Reputacija institucija je očigledno dosta poljuljana, što se moglo vidjeti i na zadnjem istraživanju u kome je 78% građana EU odgovorilo da bi se institucije trebale posvetiti veću pažnju borbi protiv korupcije.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.