To može da pomogne i dovede do velikih promjena kako  bi se izgradio sistem bez korupcije, u kome se problem ne riješavaju podmićivanjem i ne prihvataju kao način življenja.

Niko nije premlad da korupcija ne može da utiče na njega. U istraživanju sprovedenom 2009.g. od strane Transparency International, jasno se vidi da je od 70000 ispitanih, 16% bilo ispod 30 godina starosti, gdje su pitani da li je im je neko tražio mito u posljednjih godinu dana i svi su potvrdili da im je traženo mito.

Antikorupcijsko obrazovanje promoviše istinske vrijednosti, ponašanja i očekivanja koje osuđuju korupciju, te stvaraju znanja i umijeća kako se tome oduprijeti, te razvija svijest o tome koja su prava i odgovornosti za očuvanje javnog dobra.

Učiti mlade da je korupcija loš oblik ponašanja jedini je način da se da šansa za prekid začaranog kruga. Ili još bolje, mlede treba obrazovati ka tome da se snažno bore protiv korupcije, jer generacije koje budu imale svijest o svemu tome, jedine mogu promijeniti način ponašanja javnih službenika ili poslovnih ljudi koji zloupotrebljavaju svoj položaj, zakone i nepoštuju ostale zakonske regulative. Oni jedini neće tolerisati korupciju.

Na koji način učiti mlade ljude?

Postoje razni sadržaji antikorpcijskog kurikuluma. Najbolji način je da se uvede u obavezne sadržaje kao što su npr. časovi istorije u kojma se dotiču teme politike, religije, ili časovi demokratije koji treba da sadrže edukaciju o ljudskim pravima ili ekonomiji ili etici. Iako većina pojmova možda i nije povezana sa korupcijom ali je istovremeno povezano sa tim jer uključuje koncepte poput javnog dobra, socijalne pravde, i oni pripadaju i bogatim i siromašnim zemljama i predstavljaju ključne stvari kako bi se bolje razumjele potrebe u borbi protiv korupcije.

Iskustva pokazuju kako je praksa mnogo bolja nego teorija. Učitelji mogu proučavati ili govoriti o teorijama ili umijećima razvijajući tako stavove kod mladih o etici i pravilnom odnosu prema društvu. Ili recimo, primjer iz Afrike, za časove koje moraju roditelji da plate, a po zakonu bi trebali da budu besplatni? Prema TI, ovo se dešava podjednako u svih sedam Afričkih zemalja, u kojima je više od 44% porodica prijavilo da su morali platiti nelegalni doprinos nekim časovima. Na univerzitetima je takođe uključen program antikorupcije kroz predavanja o etici. Savremeni kurikulumi podrazumjevaju standardni antikorupcijski program koji nadalje treba da bude u sklopu Univerziteta. To su na primjer fakulteti  za javnu administraciju, poslovni menadžment, pravo, ekonomiju pa sve do tehničkih nauka.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.