Godišnji izvještaj 2009 Transparency International

10 Augusta 2010

TI godišnji izvještaj daje uporedne dokaze o tome koliko ovaj globalni pokret daje konkretne mjere protiv korupcije. Evo nekoliko primjera uspješnog rada ogranaka TI širom svijeta.

TI pruža žrtvama i svjedocima korupcije besplatnu pomoć te ih savjetuje putem svojih centara za besplatnu pravnu pomoć. Svake godine, hiljade ljudi pozovu liniju da prijave korupcije ili budu primljeni u prostorije centra, te nakon toga građani dobiju pravnu podršku koja im mnogo znači za njihovu dalju borbu. Tokom 2009. godine više od 68.000 građana je zatražilo pomoć Centra širom svijeta.

TI Azerbejdžan ima 5 operativnih Centara – prvi je osnovan 2005.g. Tokom svog dosadašnjeg rada, zaprimili su više od 23.000 prijava, pružajući pravnu pomoć više od 14.000 građana te zaprimili 3.112 formalnih žalbi, što je u prosjeku 95% riješenih slučajeva, koji su bili vezani za problem iz javnog sektora. Takođe, ovaj ogranak TI je u svom dosadanjem radu napisao prijedlog Zakona o sukobu interesa, te mnogbrojne akcije koje su uspješno realizovane kako bi se sistematski doprinijelo riješavanju problema u zemlji.

TI Bangladeš je u svom dosadašnjem radu posvetio pažnju zdravstvenom sistemu, u kome se prema njihovim podacima nalazi da je preko 45% pacijanata u javnim zdravstvenim ustanovama moralo platiti mito za uslugu. Oni su iz tog razloga postavili 130 informativni pultova na kojima građani mogu da dobiju informacije o ovom servisu i koja su ustvari njihova zagarantovana prava. Spomenuta akcija je dala svoje rezultate: povećao se broj doktora, neovlašteno naplaćivanje usluga se smanjilo, a velikom dijelu pacijenata se omogućilo liječenje u javnim klinikama jer su imali pravo na to, a informacije su im bile uskraćene.

Više od 500 mladih aktivista su prošli edukaciju u TI Libanonu, kako bi u svom dalju angažmanu mogli da uoče korupciju. Mladi aktivisti su dobro savladali potrebne vještine kako bi se borili protiv utjecaja korupcije, u  oblastima rukovođenja, projeciranja troškova te projekt menadžmentu.

TI ogranak iz Meksika, je pozvao ministra za obrazovanje i nacionalnu uniju zaposlenih u obrazovnom sektoru i zajedno su uredili i koordinirali ovaj sektor jer je bio izazit broj slučajeva kupovine pozicija za radna mjesta u obrazovanju. Uz pomoć 46 nevladinih organizacija, ova akcija je uspješno realizovana, a rezulati su prezentovani javnosti. Osim ove akcije, TI Meksiko je pratio distribuciju 6  javnih fondova za posebne namjene, u vrijednosti od 338 miliona eura, koji su uplaćeni univezitetima kako bi povećali ulogu studenata, platili plate te fond za penzije.

TI Senegal je pokrenuo akciju na osnovu toga što su došli do podataka da su žene više ekonomski ovisnije te su samim time i meta kada je u pitanju kupovina izbornih glasova. TI Senegal i Forum za građane su zajedno proveli projekat zastuapajući prava žena na kredit, povećavajući time njihovu ekonomsku nezavisnost. Više od 800 žena je dobilo kredit s obavezom da pokrenu svoj vlastiti biznis s ciljem da svoj glas ne trebaju mijenjati za političku podršku, poklon ili slične protiv usluge.

Projektom pod nazivom “Transparentnija lokalna vlast” TI Slovačka je pomogla gradu Martin da usvoji antikorupcijske mjere u oblastima prodaje, jačanja te većeg učešća civilnog društva u donošenja odluka, pristupu informacijama i javnim nabavkama. Objavljivanjem ovih mjera, grad je sačuvao 143.790 eura iz svog budžeta što je 28% planiranih sredstava u drugoj polovini 2009.godine.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.