Organizacije angažovane u borbi protiv korupcije pozivaju na reforme Zakona o slobodi pristupa informacijama i prakse u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

01 Juna 2010

Suočene sa hroničnim nedostatkom transparentnosti u regiji, vodeće organizacije angažovane u borbi protiv korupcije pozivaju na hitne reforme Zakona o slobodi pristupa informacijama i prakse u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Ovaj poziv od strane Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), Transparency International Hrvatska, MANS i Access Info Europe, je uslijedio nakon konsultacija sa građanima, novinarima i nevladinim organizacijama koje su potvrdile da javne institucije često ne poštuju pravo na informaciju, osobito u onim slučajevima gdje bi pristup informacijama razotkrio korupciju.

Prema preporukama prezentiranim na održanoj zajedničkoj konferenciji za medije u Sarajevu, striktno ograničena primjena izuzetaka i implementacija sankcija su neophodni da bi se smanjila netransparentnost i povećao pristup informacijama od strane građana.

Dok je nedostatak transparentnosti zajednički svim državama u regiji, eksperti su identificirali specifične probleme u pojedinim zemljama. U BiH mnogi zakoni podstiču netransparentnost, te ovakva situacija dozvoljava javnim službenicima da onemoguće građanima da koriste svoje pravo na slobodan pristup informacijama. Prema riječima Srđana Blagovčanina, izvršnog direktora TI BiH “svi zakoni na entiteskom nivou moraju hitno biti usklađeni sa Zakonom o slobodi pristupa informacija usvojenom na državnom nivou”.

Hrvatska, jedina zemlja u regiji koja nije započela proces potpisivanja i ratifikacije Konvencije o slobodnom pristupu službenim dokumentima Vijeća Evrope, takođe nema nezavisnog povjerenika za informisanje te javni službenici još uvijek nisu obavezni da uzmu u obzir javni interes pri objavljivanju informacija. Transparency International Hrvatska je bio dio radne grupe koja je učestvovala u izradi izmjena i dopuna Zakona o slobodi pristupa informacija u Hrvatskoj i ugradio je preporuke, prezentovane na konferenciji, u amandmane koji će ubrzo biti poslati hrvatskom saboru.

Eksperti  MANS na polju borbe protiv korupcije u Crnoj Gori navode da je njihov rad ograničen zbog nezakonitog korištenja izuzeća zbog čega se njima osporava pristup važnim dokumentima, kao što su ugovori o privatizaciji. Čak i u slučajevima gdje se dozvoljava pristup informacijama,  često se omogućava isključivo neposredan uvid, što spriječava analizu informacije i identifikaciju slučajeva korupcije.

“Imperativ je zagarantovati pravo pristupa informacijama u ovoj regiji, ne samo u cilju borbe protiv korupcije nego i jačanja demokratije i omogućavanja građanima da učestvuju u donošenju odluka koje će uticati na njihovu budućnost”, istakla je Lydia Medland iz Access Info Europe. Četiri organizacije su ove godine započele regionalni projekat “Turn on the Light”, podržan od strane EU, koji se fokusira na osnaživanje građana, nevladinih organizacija i ostalih zainteresovanih u korištenju prava na pristup informacijama.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.