Ugroženo pravo na osnovno obrazovanje u Africi

23 Februara 2010

Izvještaj pod nazivom “Osvrt na obrazovanje: dobra vladavina jedino riješenje za osnovno obrazovanje” pokazuje da uprkos desetogodišnjim naporima za povećanje broja upisanih u škole, a prema inicijativi Milenijumskih razvojnih ciljeva, trenutno ne postoji sistematsko ni praktično primjenjivanje ovih zadataka.

“Povećati broj upisanih u škole samo po sebi nije dovoljno. Kako bi se osiguralo da process ide u pravom smjeru i da se koriste svi raspoloživi resursi, mora postojati odgovornost”, izjavila je Stephane Stassen, program koordinator TI za program nadzora obrazovanja u Africi.

Izvještaj, koji obuhvata cijelokupno stanje menadžmenta osnovnog obrazovanja u Gani, Madagaskaru, Maroku, Nigeru, Senegalu, Siera Leone i Ugandi daje analizu na osnovu rezultata dobijenih od roditelja, učitelja, te članova Udruženja nastavnika i roditelja te službenika iz sektora obrazovanja.

Prema podacima UNESCO-a, osnovno obrazovanje pohađa sve veći broj djece, a u većini zemalja je obrazovanje prema zakonu besplatno. Ipak, TI izvještaj navodi da roditelji jedva mogu da priušte obrazovanje te da se opet suočavaju sa potrebnim nadoknadama. Prema istraživanjima, 44% ispitanih roditelja su izjavili kako su morali platiti dodatne nadoknade za svoju djecu.  

Izvještaj takođe identifikuje transfer fondova iz vlade prema školama, prema kome većina školskih ustanova nema kompletne i uredne finansije. Takođe se u izvještaju navodi kako ne postoje jasna zaduženja zaposlenih oko finansija, a samim time i njihova odgovornost. TI će sarađivati sa nevladinim sektorom i ostalim institucijama kao bi povećali efikasnost obrazovnih ciljeva.

Ključni nalazi

  • Finansiranje školskih ustanova je netransparentno i ne postoji externa inspekcija
  • Roditelji u svim zemljama navode da moraju platiti nadoknadu za obrazovanje
  • Prema rezultatima istraživanja, preko 85% školskih ustanova nema uređen računovodstveni sistem
  • Većina nastavnika na Madagaskaru (58%), Maroku (77%), Nigeru (92%) i Senegalu (59%)  te uopšte sektora za obrazovanje u svim zemljama nema redovne obuke o finansijskom poslovanju kako bi dobili potrebne informacije
  • Roditelji u svim zemljama vjeruju da je obrazovni sistem korumpiran

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.