Usporenost antikorupcijskog napretka izazov u radu ključne organizacije OAS

25 Marta 2010

Na poslijednja tri redovna sastanka, vlada Venecuele je zabranila učešće predstavnika civilnog društva u monitoring procesu implementacije IACAC (Inter Američke Konvencije za borbu protiv korupcije) te samim tim predstavila zemlju kao jedinu koja nema kompletan izvještaj o stanju korupcije. TI i ostale organizacije su prezentovale nezavisni izvještaj analizirajući primjenu spomenute Konvencije od strane Vlade Venecuele. Vlada Venecuele tvrdi da TI Venecuele, ne predstavlja društvo, iako je zakonski registrovan u zemlji.

“OAS ne može tolerisati cenzuru, naročito kada se govori o monitoring zakonskih instrumenata za borbu protiv korupcije”, naglasio je Jose Ugaz, član TI, te bivši sudija u procesu slučaju Fujimori-Montesinos. “Osnovno je da OAS garantuje puno učešće predstavnika civilnog društva, kako bi preuzete obaveze bile nezavisno i transparentno praćene, a izvještaji služili svojoj namjeni”.

Rezultati monitoringa implementacije Konvencije organiziranog od strane TI ogranka iz Kolumbije, Meksika, Trinidada i Tobaga, te Venecuele, Grupe Faro i udruženja iz Ekvadora, pokazuju da je zemlja napravila određene napretke. U Kolumbiji i Venecueli ne postoji zakonske garancije za Zakon o slobodnom pristupu informacijama, dok u Ekvadoru takav zakon postoji, ali ostaje virtuelno nepoznavanje i primjena istog. 

U Meksiku je potrebno radikalno osigurati koordinaciju između različitih javnih tijela koja imaju zadatak osigurati nesmetano sprovođenje antokorupcijskih mjera. orgaanizacije poput OAS-a i TI naglašavaju potrebu identificiranja indikatora koji utiču na stvarnu implementaciju konvencije, kako bi ddobili informacije o istinskoj primjeni svih antikorupcijskih mehanizama.

“Premda je region postigao značajan ekonomski rast, siromaštvo ostaje konstantan problem koji je povezan sa korupcijo kao i mrežom kriminalnih zajednica koje su uspjele da se povežu sa javnim institucijama. Mi pokušavamo da ubrzamo i upotpunimo njihove obaveze u borbi protiv korupcije”, izjavio je Ugaz. 

Konvencija predstavlja sporazum koje su usvojile 33 zemlje Amerike s obavezom da će implementirati zakone i praksu a u svrhu smanjenja kriminaliteta i prevencije korupcije. konferencija koja je održana od 22-26. marta ove godine, predstavnici vlada su prezentovali OAS-u svoje izvještaje osim Venecuele. Ključna područja su bila prevencija i sankcionisanje podmićivanja javnih službenika, transnacionalno podmićivanje, nelegalno bogaćenje i iznuda.  

Ugaz je upozorio na obaveze OAS-a prema kojima je dužnost ove organizacije da specificira i adresira problematična područja vezana za korupciju te redovno organizira konferencije kako bi se ubrzale reforme za monitoring mehanizama za praćenje koji su osnova za transparentan i uključujući proces. Ovakve reforme treba da uključe: modifikovana pravila za procedure koji se odnose na uključivanje civilnog društva, razmjenu iskustava između zemalja potpisnica i sl.  Vânia Lúcia Ribeiro, predsjedavajuća ekspertsksog komiteta iz Brazila, podržava potrebu za okupljanjem svih zemalja potpisnica Konvencije, kao i da će se uzeti u obzir i 3 predložene reforme od strane TI. Predstavnici El Salvadora su takođe izrazili svoju zabrinutost, naglašavajući da je neprihvatljivo ograničavanje uloge civilnog društva jer ono daje kritiku i kao takvu je treba uzeti u obzir, jer predstavlja nezavisno mišljenje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.