Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) izvršio je analizu privatizacije Energopetrol d.d. Sarajevo, koja je pokazala da Konzorcij MOL (Mađarska) i INA (Hrvatska), kao većinski vlasnici preduzeća, nisu izvršili brojne obaveze određene Ugovorom o dokapitalizaciji. Ovo se prije svega odnosi na obaveze investiranja u Energopetrol, odnosno iznos i vremenski rok u okviru kojeg se Konzorcij MOL-INA obavezao da će uložiti sredstva u Energopetrol d.d. Sarajevo.

Iz Izvještaja Agencije za privatizaciju Federacije BiH nije vidljivo da li je Konzorcij zaista investirao ugovorene iznose za prvu i drugu godinu. Prema ovom izvoru, Konzorcij je investirao u Energopetrol d.d. Sarajevo između 4 i 6 miliona KM u prvoj godini investiranja, dok za drugu godinu nema podataka, pa se može zaključitu da nije sigurno da li je Konzorcij investirao preuzetih 35.000.000 KM u drugoj investicijskoj godini, koja je istekla u martu ove godine.

Takođe, ugovorne strane, dakle Vlada FBiH i Konzorcij MOL-INA, obavezale su se da će prije kraja prve godine angažovati nezavisnu revizorsku kuću koja će utvrditi da li je Konzorcij investirao u Energopetrol iznose na koje se obavezao. Međutim, iako je istekla i druga investicijska godina, revizorska kuća još uvijek nije angažovana, a Vlada FBiH nije preduzela nikakve korake kako bi utvrdila u kom obimu je Konzorcij ispunio svoje obaveze. Ovim je jasno stavljeno do znanja da Vlada FBiH toleriše ovakvo ponašanje, a neangažovanjem revizorske kuće ide u korist Konzorcijumu koji nije ispunio ugovorne obaveze.

Iako se Konzorcij obavezao da će u roku od tri godine riješiti radno-pravi status zaposlenih koji žele da napuste Energopetrol, na manje od četiri mjeseca od isteka ovog roka još uvijek nisu obezbijeđena sredstva za otpremnine još 86 radnika (približno oko 2.000.000,00 KM), a nije ni jasno ko bi trebalo da obezbijedi ova sredstva – Konzorcij MOL-INA ili pak Vlada Federacije BiH.

„U slučaju Energopetrola, kao i u brojnim drugim slučajevima privatizacije u BiH, postavlja se pitanje stvarnih namjera Vlade. Imajući u vidu realizaciju ugovornih obaveza, sasvim je jasno da Vlada nije radila u javnom interesu, a u čijem interesu je djelovala, trebalo bi da utvrde nadležni istražni organi“, izjavio je Srđan Blagovčanin, izvršni direktor TI BiH.

Analiza privatizacije Energopetrola d.d. Sarajevo izvršena je na osnovu informacija koje je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine dostavila TI BiH početkom 2009.g., te drugih informacija dostupnim javnosti. TI BiH je Analizu proslijedio i Vladi Federacije BiH, sa zahtjevom da se oglasi po ovom pitanju.

Energopetrol_dd_Sarajevo_privatizacija.pdf

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.