Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) zahtijeva konačno otvaranje istrage u slučaju poslovnog aranžmana Vlade RS i češke energetske kompanije ČEZ. Naime, TI BiH je od zaključivanja ugovora Vlade RS sa ČEZ-om upozoravao Vladu da se radi o poslu kojim su drastično prekršena, čak i ustavom i Evropskom Konvencijom o ljudskim pravima, zagarantovana prava na privatnu svojinu malih dioničara, a državni kapital drastično podcijenjen.
Prema mišljenju TI BiH, a to se navodi i u stavovima drugih nezavisnih tijela (Komisije za hartije od vrijednosti RS), inicijalna pogreška Vlade RS bila je mijenjanje oblika organizovanja društva „RiTE Gacko“ a.d., iz najtransparentnijeg oblika – akcionarsko društvo, u manje transparentan oblik – društvo sa ograničenom odgovornošću, bez prethodnog informisanja i saglasnosti Skupštine akcionara, zbog čega je naknadno i uslijedila tužba akcionara prema Vladi RS.
Sklapanjem Sporazuma sa ČEZ-om, prekršeno je nekoliko zakonskih i podzakonskih akata (uključujući Zakon o preduzećima RS i Statut Društva), kao i osnovna pravila funkcionisanja tržišta kapitala, što je kasnije dovelo do drastičnih poremećaja na ovom tržitu.
Veliki dio primjedbi upućenih Vladi RS, kako je pokazala analiza TI BiH, odnosio se na manjkavosti u postupku procjene vrijednosti kapitala Društva na dan 31.12.2006.g. Naime, nije se procjenjivao kapital Društva, već samo njegova imovina, sa ciljem da se Društvo i ostali akcionari oštete. Procjenitelj se nije osvrnuo na rezultate poslovanja Društva, već je samo minimalno korigovao njegovu knjigovodstvenu neto vrijednost, ignorišući vrijednost poslovanja Društva iznad vrijednosti njegove imovine. Predviđena procijenjena vrijednost koju bi RiTE Gacko trebalo da unesu u novo društvo čini prosti zbir procijenjenih dijelova imovine preduzeća, a ne procjenu samog preduzeća, koja u sebi sadrži i tržišnu premiju (goodwill). Ova vrijednost bila je 2,7 puta manja od tadašnje tržišne vrijednosti preduzeća, prema cijeni akcija na banjalučkoj berzi.
Ovaj poslovni aranžman već je nanio ogromnu štetu po državnu imovinu, a indirektnu štetu izazvanu ovim aranžmanom teško je i procijeniti. Imajući u vidu posljednje najave ČEZ-a o mogućem povlačenju iz projekta „Gacko“ i arbitražnom postupku sa Elektroprivredom RS, izvjesno je da će građani biti primorani da višestruko plaćaju gubitke proizašle iz poslovnih aranžmana Vlade RS sa ovom češkom kompanijom.
Imajući u vidu navedeno, TI BiH zahtijeva hitno otvaranje istrage od strane nadležnog tužilaštva.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.