Sporazumom sa ĆEZ-om prekršeni zakoni i ustavna prava građana

Banja Luka, 04. januar 2008. --- Sklapanjem Sporazuma sa ČEZ-om, prekršeno je nekoliko zakonskih i podzakonskih akata, kao i osnovna pravila funkcionisanja...

default img

Transparency International BiH (TI BiH) dostavio je danas Vladi RS preliminarnu analizu pravnih i ekonomskih posledica ulaganja ČEZ a.s. u Nove Elektrane Republike Srpske. Analizu je sačinio ekspertni tim TI BiH na osnovu dijela ugovorne dokumentacije dostavljene od strane Vlade RS, 28. novembra 2007.g. u Banjoj Luci, i ostalih javno dostupnih dokumenata. Sve pojedinosti ovog aranžmana, sadržane u aneksima ugovora, Vlada RS nije bila spremna da stavi na uvid niti objelodani.

Prema mišljenju Transparency International BiH, a to se navodi i u stavovima drugih nezavisnih tijela (Komisije za hartije od vrijednosti RS), inicijalna pogreška Vlade RS je mjenjanje oblika organizovanja društva „RiTE Gacko“a.d. iz najtransparentnijeg oblika (akcionarsko društvo) u manje transparentan (društvo sa ograničenom odgovornošću), bez prethodne saglasnosti Skupštine i ne obavještavajući akcionare Društva, zbog čega je naknadno i usledila tužba akcionara prema Vladi RS.

Sklapanjem Sporazuma sa ČEZ-om, prekršeno je nekoliko zakonskih i podzakonskih akata (uključujući Zakon o preduzećima RS i Statut Društva), kao i osnovna pravila funkcionisanja tržišta kapitala, što je kasnije dovelo do poremećaja na ovom tržitu (pad cijena akcija ovog preduzeća na svega 48% od prethodne maksimalne cijene , kao i značajnog smanjenja broja transakcija i prometa na BLSE elektroprivrednih preduzeća i privatizaciono investicionih fondova, čije većinsko učešće u portfelju čine akcije ovih preduzeća).

Veliki dio primjedbi upućenih Vladi RS odnosi se na manjkavosti u postupku procjene vrijednosti kapitala Društva na dan 31.12.2006.g. Naime, nije se procjenjivao kapital Društva, već samo njegova imovina, sa ciljem da se Društvo i ostali akcionari oštete – procjenitelj se nije osvrnuo na rezultate poslovanje Društva, već je samo minimalno korigovao knjigovodstvenu neto vrijednost društva, ignorišući vrijednost poslovanja Društva iznad vrijednosti njegove imovine. Predviđena procjena koju RiTE treba unijeti u novo društvo čini prosti zbir procjenjenih dijelova imovine preduzeća, a ne procjenu samog preduzeća koja u sebi sadrži i tržišnu premiju (goodwill), što je 2,7 puta manje od tadašnje tržišne vrijednosti preduzeća prema cijeni akcija na banjalučkoj berzi.

Ignorisanjem tržišne cijene šalje se nedvosmislena poruka postojećim i budućim investitorima da cijena akcija ovog preduzeća ne predstavlja njegovu vrijednost, nego ‘država’ putem procjenitelja, arbitrira o njegovoj vrijednosti, u ime akcionara RiTE koji su imovinu kupovali po mnogo većoj cijeni. Sam izbor revizorske kuće (Delloite Touche d.o.o Beograd) koja je izvršila procjenu i sačinila Izvještaj nije bio u skladu sa Zakonom o preduzećima, obzirom da ovu procjenu može da vrši samo ovlašteni procjenitelj sa liste sudskih vještaka.

Takođe, koristi od ovog aranžmana koje bi trebale biti u vidu većeg zapošljavanja radnika, nisu uočljive u dokumentu. Nova tehnologija predviđena Sporazumom ne podrazumjeva nova radna mjesta, a po Sporazumu se vidi da postoji plan premještanja radnika iz postojeće termoelektrane, a zatim daljeg smanjenja kapaciteta.

Sporazumom je predviđen i niz pogodnosti za stranog partnera, kojima mu se za period od narednih 15 godina obezbjeđuje monopolska pozicija i mogućnost sticanje ekstra profita, dok su visina i tempo njegovog ulaganja pomenuti samo deklarativno i nemaju obavezujući karakter, niti su garant sigurnosti radnicima preduzeća.

Ekonomske analize ekspertnog tima TI BiH pokazale su da je bilo puno ekonomičnije ići na proces dokapitalizacije ovog uspješnog preduzeća, i na taj način osigurati sredstva za njegovo dalje poslovanje. Transparency International BiH još jednom poziva nadležne institucije da se izjasne po pitanju koristi koje ovakav aranžman obezbjeđuje privrednom subjektu ili nacionalnoj ekonomiji, a koje iz predate doumentacije nisu uočene.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.