Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), Transparency Hrvatska i MANS iz Crne Gore ostvarili su regionalnu saradnju radi uspostavljanja sistema monitoringa transparentnosti državne uprave u ovim državama. Poseban fokus projekta će biti na oblastima u kojim je dosadašnja praksa pokazala najveći nivo zatvorenosti institucija, a koje su najpodložnije pojavi korupcije. U oblasti privatizacije, javnih nabavki, prostornog planiranja, sukoba interesa, finansiranja političkih partija i sprovođenja antikorupcijskih mjera biće uspostavljen regionalni sistem monitoringa na osnovu kojeg će se dobiti uporedive informacije o nivou transparentnosti institucija u tri države koje se nalaze u različitim fazama procesa evropskih integracija.
Kroz projekat će biti ojačano učešće civilnog društva u sprovođenju Zakona o slobodi pristupa informacijama. Naime, kroz nacionalne mreže partneri će većem broju NVO i novinara pružiti podršku da koriste ovaj zakon kako bi došli do informacija bitnih za njihov rad i kako bi povećali otvorenost i odgovornost državnih institucija. Takođe, partneri će pružati besplatnu pravnu pomoć građanima koji žele da podnesu zahtjeve za informacijama.
Na osnovu iskustava, kako partnera tako i građana i NVO-a, u nekim zemljama će se tražiti izmjene zakona, a u nekim promjene prakse kako bi se povećala trasparentnost institucija i samim tim prevenirao nastanak korupcije u ciljanim oblastima. Na osnovu dosadašnjih iskustava NVO-a i građana, kao osnovni problemi u implementaciji zakona javljaju se nesprovođenje testa štetnosti, dugi postupci pred Upravnim sudom, nepoštovanje sudskih odluka i nesprovođenje kaznenih odredbi.
Transparency International Bosne i Hercegovine će se kroz ovaj projekat fokusirati na izmjene zakona na entitetskim nivoima i njihovim usklađivanjem sa državnim Zakonom o slobodi pristupa informacijama. Prije svega, ovo se odnosi na uvođenje kaznenih odredbi za nesprovođenje Zakona, tj. sankcionisanje institucija i pojedinaca za neodgovaranje po zahtjevu za pristup informacijama kao što je to regulisano i u Zakonu na nivou BiH, te uvođenje obaveze donošenja rješenja po zahtjevu na nivou Republike Srpske, čiji zakon trenutno ne prepoznaje istu obavezu, te time krši prava pojedinaca na žalbu po osnovu donesene odluke.
TI BiH je, u prethodnom periodu, svojim zalaganjem prema institucijama na državnom nivou, zajedno sa ostalim organizacijama koje se bave promocijom slobodnog pristupa informacijama, uspio ukazati na važnost uvođenja kaznenih odredbi u Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH, te time pokazati da kršenje odredbi ovog Zakona, kroz uskraćivanje prava na informaciju, predstavlja i kršenje osnovnih građanskih prava. S tim u vezi, TI BiH će kroz ovaj regionalni projekat nastojati i dalje promovisati važnost ovog zakona, kako za NVO i medije, tako i za građane u njihovoj svakodnevnoj komunikaciji sa institucijama vlasti na svim nivoima, te time i raditi na poboljšanju njihove transparentnosti.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.