Poziv na debatu: “Mediji i vlast”

Banjaluka, 09. oktobar 2006. --- Fondacija Friedrich Ebert iz Banjaluke i Transparency International BiH Vas pozivaju na debatu: “Mediji i vlast – (zlo)upotreba...

default img

Oblast medija, a naročito televizija, spadaju u najznačajnije indikatore za postojanje odnosno nedostatak pluralizma i demokratije u jednom društvu. Za razliku od štampe, ali također i od radija, televizija zahvaljujući svojoj snazi djelovanja je takav medij, kod kojeg su država odnosno vladajuće stranke u tradicionalnim etatističkim društvima rijetko spremne da se odreknu svoje dominacije i monopolske pozicije. Ovo se odnosi kako na kontrolu nad javnim emiterima ali također i na dopuštanje privatnih stanica“(Rossen Milev, TV auf dem Balkan, 1996, Hans-Bredow- Institut, S.147).

Često se mediji označavaju kao „četvrti stub“ u državi (pored izvršne, zakonodavne i sudske vlasti). U modernim državama i masovnim društvima politiku je nemoguće zamisliti bez masovnih medija, obzirom da ona biva posredovana putem masovnih medija. Razna udruženja i partije pokušavaju da putem PR aktivnosti dopru do javnosti i u te svrhe koriste upravo medije.

„(…) Demokratija (…) živi u borbi različitih mišljenja. Njoj je generalno u svim društvenim oblastima – porodici i školi, te udruženjima i preduzećima, potrebna određena socijalna klima koja pogoduje otvorenoj diskusiji o različitim stavovima. Zastupanje sopstvenog mišljenja mora također da bude „otrpljeno“ i unapređeno, baš kao i postojanost pitanja Zašto i zbog čega. Ne davanje uputstava bez mogućnosti diskutovanja i obrazlaganja, već razumna argumentacija trebalo bi da odrede djelovanje, kojem nikada ne smije biti uskraćena kritika“(Waldemar Besson/Gotthard Jasper, Das Leitbild der modernen Demokratie, Bauelemente einer freiheitlichen Staatsordnung, BpB Bonn 1990, S.2).

Da li vladajuće strukture i na koji način intervenišu u uređivačkoj politici novina, radijskog i TV programa u Bosni i Hercegovini, da li regulativa u oblasti elektronskih medija može spriječiti politički uticaj, koliko sami novinari poštuju standarde profesije a koliko se stavljaju u službu određenih politika, da li teški tržišni uslovi “prisiljavaju” medije na trule kompromise sa politikom, da li mediji manipulišu javnost ili su sami predmet manipulacije, da li su mediji i građani fizički i finansijski ugroženi zbog kritike vladajućih struktura – neka su od pitanja na koja ćemo pokušati odgovoriti na debati “Mediji i vlast – (zlo)upotreba medija” u Međunarodnom press centru, Petra I Karađorđevića 74, u petak 13.oktobra od 12 do 15 časova. Iskustva iz susjednih država (Hrvatske i Srbije) u odnosima između medija i vlasti prenijet će novinari iz ovih zemalja.

Uvodničari debate su:

  1. Dunja Mijatović, Regulatorna agencija za komunikacije
  2. Boro Kontić, Upravni odbor Udruženja BH Novinari
  3. Srđan Blagovčanin, Transparency international
  4. Dejan Anastasijević, nedjeljnik Vreme Beograd
  5. Drago Hedl, novinar Feral tribune Split

 

U nadi da ćete i sami dati doprinos debati o odnosu medija i vlasti, srdačno Vas pozdravljamo.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.