Potpredsjednik Evropske komisije, g.Kallas, posjetio Transparency International u Berlinu
16 Augusta 2006
Berlin, 9.februar 2005 – Siim Kallas, bivši premijer Estonije i novoizabrani potpredsjednik Evropske Komisije, u simbolickom maniru je jucer posjetio Sekretarijat Transparency International u Berlinu. Kallas, Evropski Komesar zadužen za administrativne poslove, reviziju i sprjecavanje prevara, diskutovao je o zajednickim ciljevima sa izvršnim zvanicnicima Transparency International koja je vodeca globalna nevladina organizacija ukljucena u borbu protiv korupcije.
Poslije održanog sastanka, Kallas, koji je inace jedan od vodecih kreatora za ulazak Estonije u Evropsku Uniju, je rekao da se ‘veoma raduje suradnji sa Transparency International i cijeni konstruktivni kriticizam I perspektivu civilnog društva koju ova organizacija nudi’. Kqallas I predstavnici TI, ukljucujuci i predsjedavajuceg TI, Peter Eigen-a, našli su zajednicku rijec u vecini pitanja o kojima su diskutovali, kao na primjer o promociji pravila šireg objelodanjivanja, ukljucujuci i javni registar, objelodanjivanje svih primalaca donacija Evropske Unije u zemljama clanicama, kao i o transparentnijem pravilima lobiranja.
Sastanak se takodje dotakao pitanja kao što su iskljicivanje korumpiranih kompanija iz mogucnosti sklapanja ugovora sa Evropskom Unijom, pitanja Evropskog tužilackog ureda i uloge TI u evaluaciji zemalja koje ulaze u EU I njihovih napora u sprjecavanju korupcije. Izvršni direktor TI, David Nussbaum, ocijenio je sastanak kao više nego produktivan, kao i to da se odigrao u ‘kooperativnom duhu, kakav je i cijelu dekadu dugi odnos TI sa Evropskom Unijom’.
Od 1995.g. pa do danas, pod vodstvom TI starijeg savjetnika Dieter Frisch-a, bivšeg generalnog direktora za Razvoj Evropske Komisije, TI je uspješno lobirao za prvi sveobuhvatni dokumenat Evropske Komisije koji je sadržavao politiku sprjecavanja korupcije. Dokumenat je izdat u maju 1997.godine. Poslije tog dokumenta, u oktobru 1998. je sacinjen izvještaj Evropske Komisije, poznat kao Bontempi Izvještaj o borbi protiv korupcije. U novembru 1999., TI je uputio Komisiji drugi memorandum ubrzavajuci sveobuhvatnu strategiju Evropske Unije u borbi protiv korupcije, a taj dokumenat je ušao u sastav sledece strategije Evropske Unije za borbu protiv korupcije za 2003. godinu, poznate pod nazivom ‘Sveobuhvatna politika Evropske Unije u borbi protiv korupcije, kao i u sastav izvještaja Evropskog Parlamenta pod nazivom ‘Rutelli Izvještaj o borbi protiv korupcije u privatnom sektoru’.
TI takodje aktivno zagovara u Evropskoj Komisiji i zaštitu od ‘praznih prica’ na nivou Evropske Unije, anti-koruptivne klauzule u izdavanju kreditnih garancija, kao i inostrane programe pomoci potpisane izmedju zemalja-clanica EU. TI takodje vrši pritisak da se uradi novi Evropski instrument za hapšenje po potjernicama, koji bi bio podržan sa uspostavljanjem Evropskog tužioca.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.