Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i Friedrich Ebert Stiftung (FES) održali su konferenciju pod nazivom Kako izvještavati o korupciji?, čiji je osnovni cilj, prije svega, bilo podizanje svijesti samim novinarima o važnosti primjene principa istraživačkog novinarstva kako bi bili spremniji za izazove izvještavanja o korupciji i korupcijskim aferama.

Povod za Konferenciju je zabrinjavajuće stanje u Bosni i Hercegovini, gdje su novinari koji izvještavaju o korupcijskim aferama izloženi napadima i pritiscima, čak i od strane samih predstavnika vlasti u BiH, što je dovelo do pojave autoncenzure unutar samih medija.

Panelisti konferencije su bili novinari koji su se svojim integritetom istakli među konkurencijom, i koji su kroz svoj rad uspješno izvještavali o korupciji, pa su prenijeli svoja iskustva, osvrćući se na navedene okolnosti, kako na političkoj sceni, tako i u društvu uopšte, i dajući preporuke kako bi se situacija u BiH, i u regionu, kada je o izvještavanju o korupciji riječ, mogla promijeniti. Prisutnima su se obratiti Bakir Hadžiomerović, urednik magazina „60 minuta“, Brankica Stanković, urednica emisije „Insajder“ na televiziji B92, te Marija Milić, urednica Euro Blic-a, kao i Natasa Tešanović, direktor Alternativne telvizije, te Damir Miljević, ekonomski analitičar, i govorili su o tome na koji način su savladali prepreke i stekli ugled ukazujući na korupciju, te na koji način su se borili sa pritiscima.

Konferenciju je otvorio Srđan Blagovčanin, izvršni direktor TI BiH, koji je uveo učesnike u temu korupcije govorivši o ulozi medija u prepoznavanju ove pojave u društvu, te ukratko analizirajući stanje medija u BiH kada je u pitanju izvještavanje o korupciji.

Bakir Hadžiomerović, urednik magazina „60 minuta“, govorio je o cenzuri medija, oslikavajući političku situaciju u kojoj djeluju mediji, koja je prema njegovim riječima izrazito neprijateljski nastrojena prema onima koji ukazuju na korupciju i koruptivne radnje, navodivši slučajeve u kojima su mediji ucjenjivani, te u kojima su novinarima i medijima izražavane otvorene prijetnje.

Na Konferenciji je govorila i Brankica Stanković, urednica magazina „Insajder“ na telviziji B92, koja se osvrnula na situaciju u Srbiji i stanje medijskih sloboda u regionu, kao i na posljedice novog zakona o informisanju. Stanković je, između ostalog naglasila i odgovornost samih novinara da, kao glas javnosti, vrše pritisak na vlast i pravosuđe da se konkretnim mjerama obračunaju sa korupcijom.

Na Konferenciji su bili prisutni mnogi novinari, predstavnici medijskih kuća iz cijele BiH, koji su imali priliku raspravljati i o samom ugledu medija i novinara u BiH danas.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.