Agenti za promjene

Berlin, 31. mart 2008. --- Dokumentarni film Transparency International (TI) koji je prvi put prikazan u julu 2007. godine govori o radu Centra za pružanje pravne pomoći...

default img

Film prikazuje priču o radu TI Centra za pružanje pravne pomoći građanima koji su žrtve ili svjedoci korupcije. „Agenti za promjenes“ („Agents of change“) prikazuje ljudske priče o sistematskom uticaju korupcije i njihovo obraćanje Centru. U filmu su prikazana 3 slučaja, dva iz Rumunije i jedan iz Bosne i Hercegovine, jer su to dva prva formirana centra i imaju najveći broj slučajeve te veliko iskustvo u radu sa građanima. Film je prožet poslijeratnom pričom iz BiH i diktatorskim režimom u Rumuniji te ekonomskom i političkom tranzicijom.

Loše zamijeniti dobrim

Gabriela, bivša inspektorica Agencije za zaštitu dječijih prava u Bukureštu, dobila je otkaz nakon što je uočila i upozorila nadležne ogane da se nepoštuju i krše prava u Agenciji koja je zadužena za poštivanje istih. Siniša, muzičar iz Sarajeva, razotkrio je korupciju u radu sarajevskog filharmonijskog orkestra gdje je i sam bio zaposlen. Porodica Dragoš, koja je skoro izgubila svoju kuću zbog falsifikovane dozvole za zemlju koja je misteriozno ovjerena na sud. Transparency International Rumunije je pomogao porodici Dragoš kako bi dobili svoju bitku za pravdu.

U filmu se takođe prikazuju zaposleni u Centrima, njihova motivacija za rad, veoma dobro kvalifikovane stručnjake koji su odustali od bolje plaćenih poslova u privatnom sektoru kako bi pomagali građanima u njihovoj borbi sa komplikovanom administracijom.

TI se nada da će film postaći i ostale TI ogranke širom svijeta da uspješno vode svoje Centre. Centri u BiH i Rumuniji su formirani 2003. godine kao pilot projekti zajedno sa Makedonijom dok formiranje ostali 16 centara na sva tri kontinenta svijeta mora biti prvenstveno istraženo radi njihovih potreba za postojanjem.

Svaki od Centara za pružanje pravne pomoći ima besplatnu otvorenu liniju za prijavu slučajeva korupcije. Putem otvorene linije građani imaju mogućnost da prijave slučaj i da na osnovu toga dobiju pravni savjet. U 2007. godini putem otvorene telefonske linije je zaprimljeno preko 10000 poziva od žrtava korupcije ili svjedoka koji su podijelili svoja iskustva kako bi pomogli u rasvjetljavanju velikog broja slučajeva.

Prijavljeni slučaju se rangiraju od sitnog podmićivanja do korupcije velikih razmjera koji uključuju pronevjere hiljade miliona dolara pa sve do raznih slučajeva nepoštivanjih radnih ili imovinsko-pravnih odnosa građana. Korisnici usluga su zaposleni, nezaposleni, penzioneri ili vlasnici preduzeća.

Centar pruža pravnu pomoć građanima vezanih za povredu njihovih prava, obaveza državnih institucija i sve što je vezano za krajnji rezultat a to je uspješno riješavanje prijavljenog slučaja. U osnovi, cilj svakog Centra je da osnaži građane i demonstrira njihovu volju za uključivanje u borbu protiv korupcije kada već postoje mehanizmi za to. Sredstva za rad Centara su podržana od mnogobrojnih donatora i omogućavaju da se u prosjeku može odvojiti za svaki pojedini slučaj od 5 do 15 eura, što u odnosu na angažovanje i cijenu advokata iznosi mnogo manje.

Osim glavnog cilja ovog projekta osnaživanja građana u promjeni mišljenja i stavova vezanih za korupciju, jedan od važnih ciljeva je i praćenje rada institucija i njihovih pravnih procedura.

Rad Centra pomaže građanima kako bi svi shvatili da svojim učešćem mogu da doprinesu boljem funkcionisanju kako lokalnih tako i državnih institucija istovremeno kreirajući dijalog i partenerski odnos sa vladinim institucijama dajući doprinos u zajedničkoj borbi protiv korupcije.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.