Komisija za odlučivanje o sukobu interesa u pravnom vakuumu

10 Marta 2016

Odbijanje da se odredi konkretan status Komisije za odlučivanje o sukobu interesa svjesno ide na ruku javnim zvaničnicima koji su u potencijalnom sukobu interesa i dovodi u pitanje samu svrhu postojanja zakona

Sarajevo, 9. mart 2016. – Vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima već godinama čine sve kako bi uništile zakonski okvir i potpuno onemogućile primjenu propisa o sukobu interesa. Posljednji dokaz da je postojeći zakonski i institucionalni okvir koji uređuje sukob interesa neodrživ, je odbijanje da se odredi konkretan status Komisije za odlučivanje o sukobu interesa formirane na nivou BiH i njeno brisanje sa liste administrativnih jedinica Parlamenta. Iako je sastavljena od 6 predstavnika Parlamentarne skupštine BiH i 3 predstavnika Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, Komisija nije definisana niti kao administrativna jedinica u okviru PSBiH, niti je pri Agenciji, gdje se nalazi Ured Komisije.
Transparency International u BiH (TI BiH) je upozoravao da će izmjene Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH iz 2013. godine ostaviti katastrofalne posljedice na ionako slabe mehanizme utvrđivanja sukoba interesa javnih zvaničnika, što se i obistinilo dvogodišnjim neprovođenjem zakona na nivou FBiH i blokiranjem rada Komisije za odlučivanje o sukobu interesa BiH. Zbog administrativnih barijera, koje se realno mogu lako otkloniti da za to postoji volja, onemogućen je dalji rad Komisije, što znači da sada nema ko da utvrđuje sukob interesa niti na nivou FBiH, ni na nivou BiH.
Zakonodavci se ovim nepostojećim barijerama poigravaju institucijom koja bi trebalo da primjenjuje jedan od najvažnijih antikorupcijskih zakona, dok se u isto vrijeme ništa ne radi na tome da se definiše ko će primjenjivati Zakon o sukobu interesa FBiH i otkloni pravna rupa koja više od dvije godine omogućava legalan sukob interesa.
Poražavajuće je i da se blokada Komisije dešava upravo u periodu objave Izvještaja o IV krugu evaluacije Grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO) Vijeća Evrope, u kojem je jasno navedena obaveza BiH da ojača zakonski okvir i nadzor nad sukobom interesa.
TI BiH je još u 2015. predstavio inicijativu za unapređenja zakonskog okvira o sukobu interesa, kojima bi se ovi nedostaci otklonili kroz:
• depolitizaciju tijela za provođenje zakona – umjesto komisije sačinjene od predstavnika parlamenta, omogućiti proširenje nadležnosti i kapaciteta Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije;
• usklađivanje zakona na različitim nivoima – otklanjanje razlika i proširenje opsega lica na koja se primjenjuju i situacija koje se propisuju kao sukob interesa;
• pooštrenje sankcija, kako bi se uopšte javni zvaničnici naveli na poštivanje zakona.

Omogućavanje pravnog vakuuma svjesno ide na ruku javnim zvaničnicima koji su u potencijalnom sukobu interesa i dovodi u pitanje samu svrhu postojanja zakona. Stoga TI BiH ponovo apeluje na zakonodavce da otklone ove administrativne i zakonske nedostatke, a zakonodavcima će u narednom periodu uputiti i prijedloge amandmana na Zakon o sukobu interesa.

Press rls – 9 3 2016 doc

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.